murki.pl
  Info | Mapa | Topo | Ogłoszenia | Archiwum | Zdjęcia | Forum | Zaloguj | Kontakt

1. Murki Brętowskie

Brętowo to najdłużej znany i eksplorowany gdański rejon wspinaczkowy. Także najbardziej popularny — w pogodne wiosenne dni kręci się tu mnóstwo związanych ze wspinaniem osób, a w słoneczne sobotnie popołudnie można mieć kłopoty ze znalezieniem wolnego miejsca na założenie wędki. Trawersik na Murku Gdyńskim stanowi prawie obowiązkowy etap rozwoju każdej osoby związanej z trójmiejskim wspinaniem, z czym wiąże się rekordowy — jak na murki — stopień wyślizgania chwytów.

Omawiane mosty rozmieszczone są wzdłuż nasypu dawno rozebranej linii kolejowej, która prowadziła z dzisiejszej Zaspy do Kartuz. Murki najczęściej odwiedzane przez wspinaczy znajdują się na odcinku między ulicami Słowackiego a Potokową. Są to kolejno: Nad Słowackiego (z oczywistych przyczyn należy unikać wspinania się na ten obiekt w godzinach 6–24), Przewieszki, Elektryczny, Gdyński (najbardziej popularny) i już za skrzyżowaniem nasypu z ul. Rakoczego: Łuki, Parch, Biały na Poligonie, a dużo dalej Czerwony na Poligonie. Przed mostem Nad Słowackiego są jeszcze Murki Betonowe I–III, Najmniejszy Biały Murek i Most Betonowy IV. Na samym końcu nasypu, kilka kilometrów przed Żukowem, znajdują się dwa ostatnie Mosty Ostatnie.

Przy opisie poszczególnych mostów przyjęta została zasada, że linia kolejowa biegła z „północy” (z Gdańska) na „południe” (w stronę Kartuz). Odpowiednio do tej umowy nazwane zostały wszystkie ściany murków. Z kierunkami geograficznymi pokrywa się to dla większości mostów pomiędzy Nad Słowackiego a Łukami.

Dojazd

Przewodnik po Czerwonym na Poligonie Przewodnik po Białym na Poligonie Przewodnik po Parchu Przewodnik po Łukach Przewodnik po Gdyńskim Przewodnik po Elektrycznym Przewodnik po Przewieszkach Przewodnik po moście Nad Słowackiego
[schemat-z-odsyłaczami]
Położenie Murków Brętowskich: a — Nad Słowackiego, b — Przewieszki, c — Elektryczny, d — Gdyński, e — Łuki, f — Parch, g — Biały na Poligonie, h — Czerwony na Poligonie.

Z Wrzeszcza: spod dworca PKP dowolnym autobusem jadącym ulicą Słowackiego; należy wysiąść tuż przed dużym zawalonym białym mostem (Nad Słowackiego, na rys.  ozn. a) — przystanek nazywa się „Trawki” i od dworca mieści się w limicie dziesięciu minut. Stąd nasypem w lewo, by po kilkudziesięciu metrach osiągnąć mały biały zawalony most (Przewieszki, ozn. b). Dalej (kilkaset metrów, 10 min.) znajduje się Elektryczny (ozn. c) i zaraz za nim Gdyński (d). Dużo dalej leżą Łuki (e), Parch (f), Biały na Poligonie (g) i Czerwony na Poligonie (h).

Aby dostać się bezpośrednio na murek Elektryczny lub (najczęściej) Gdyński można skorzystać z autobusu linii 116 lub 142 i wysiąść na drugim przystanku za skrętem z ulicy Słowackiego w ulicę Potokową (przystanek nazywa się „Ogrodowa” i jest „na żądanie”, od dworca wg rozkładu 11 min.), skąd 5 min. ulicą Ogrodową na piechotę (po prawej stronie znajduje się sztuczny stawek) do widocznych już z przystanku mostów.

Łuki najłatwiej jest osiągnąć z pierwszego przystanku „na żądanie” na ulicy Rakoczego, skąd kawałek wzdłuż nasypu w kierunku południowym. Podobnie, acz kilka minut dłużej na Parch.

Na murek Biały na Poligonie: autobusem 116 do przystanku końcowego, skąd ok. 10 min. na piechotę najpierw żółtym szlakiem, a dalej polami wzdłuż niewielkiego strumyczka.

Na murek Czerwony na Poligonie: sprzed dworca PKP w Gdańsku Głównym autobusami 161 lub 167 do przystanku przy ogródkach działkowych w Jasieniu (przed jeziorem). Kawałek dalej ulicą Kartuską i ścieżką w prawo, na przełaj przez poligon do widocznego już z daleka mostu (z przystanku około 15 min.). Można też dojechać z Wrzeszcza: autobusem linii 116 do końcowego przystanku i stamtąd na piechotę w dotychczasowym kierunku jazdy przez były poligon — cały czas wygodną drogą, najpierw asfaltową, potem betonową, wreszcie polną. Czas dojścia pod murek z przystanku wynosi ok. 20 min.


 
Na początek strony Strona główna >> Przewodniki >> Brętowo >> [ Betonowe | Nad Słowackiego | Przewieszki | Elektryczny | Gdyński | Łuki | Parch | Biały na Poligonie | Czerwony na Poligonie ]  
 

© murki.pl 2000–2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

poczta@murki.pl