murki.pl
  Info | Mapa | Topo | Ogłoszenia | Archiwum | Zdjęcia | Forum | Zaloguj | Kontakt

[22 września 2003, Arkadiusz Kamiński]

Skałki Lądeckie

W malowniczym otoczeniu Kotliny Kłodzkiej, nieopodal najstarszego w Polsce uzdrowiska, ukryte są w świerkowym lesie gnejsowe grupy skalne. Bursztynowa Karawana dotarła do Gór Złotych.

[120 KB, 2786x488]
[75 KB, 454x605] [80 KB, 480x640] [85 KB, 480x640] [40 KB, 384x512]
Podpisy (i więcej zdjęć) w galerii.

Skałki Lądeckie znajdują się we wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, w Górach Złotych. Nasza karawana przejeżdżając przez Złoty Stok nie mogła nie zatrzymać się w tej okolicy, choćby ze względu na wydobywany niegdyś w tutejszych kopalniach kruszec — od którego swoją nazwę wzięły góry. Próby wymiany naszego bursztynowego skarbu na złoto (a ściślej rzecz biorąc na kilka złotych) spełzły na niczym. Nie pozostało nam nic innego jak odwiedzić tutejszy ogródek skalny.

W okolicy znajdują się dwie grupy skalne: rejon Trojaka i Stołowe Skały, oba oferujące wspinanie na obitych drogach o różnym stopniu trudności. Nam dane było obejrzenie wspaniałej panoramy kotliny widocznej ze skały Trojan oraz zasmakowanie wspinaczki na Skalnej Bramie, której jedna ze ścian może się pochwalić 30-stopniowym odchyleniem od pionu.

Nietypowym zjawiskiem, spotkanym przez naszą karawanę jak dotąd tylko w kilku miejscach Polski (m.in. w Wilczym Szańcu i na Hejszowinie), przyprawiającym niektóre osoby o ciarki na plecach, był widok opartych o skałę patyczków rodem z The Blair Witch Project (ew. The Madohora Project :). Wspomnienie tego widoku w połączeniu z ciemnym — a tuż przed zmrokiem wręcz mrocznym — świerkowym lasem, odgłosami jego mieszkańców i innymi dźwiękami niewiadomego pochodzenia oraz ludzką wyobraźnią sprawiło, że po zapadnięciu zmroku oglądaliśmy się za siebie przyspieszając kroku.

Informacje praktyczne

Dojazd:
Z Kłodzka kierujemy się na południe drogą nr 381, po 7 kilometrach w Żelaźnie skręcamy w lewo na drogę nr 392 do Lądka Zdroju.

  • By dostać się do rejonu Trojaka w Lądku kierujemy się do części zdrojowej miasta, gdzie należy odnaleźć dom wczasowy „Trojan” (dawny „Komunalnik”). Tu można zostawić samochód i wybrać jedną z dwóch dróg podejścia: niebieskim szlakiem, który prowadzi do samych skał (40 minut), albo klucząc kilkoma drogami prowadzącymi na Rozdroże Zamkowe, skąd w 5 minut dochodzi się szlakiem do Skalnej Bramy (bardziej polecamy drugi wariant, ale z mapką).
  • By trafić do Skał Stołowych ze zdrojowej części Lądka kierujemy się w kierunku Stronia Śląskiego, ulicą Kościuszki aż do ostatniego budynku (nr 84). Tu stojąc tyłem do budynku, prostopadle przecinamy szosę i zagłębiamy się w niezbyt gęsty las. Po około 200 metrach wyjdziemy na leśną drogę oraz wprost na pierwszą skałę, tzw. Niżną.

Topo:
Internet: http://republika.pl/ladeckie_skaly/
Przewodnik drukowany: Skałki Lądeckie — przewodnik wspinaczkowy, Jerzy Bielecki i Zbigniew Piotrowicz, Konradów–Lądek Zdrój 1996, (do kupienia w Kłodzku, sklep Hejszowina, pl. Bolesława Chrobrego 7).

Mapy:
„Góry Bardzkie i Złote”, Mapa turystyczna, 1:60000, PPWK,
„Okolice Kłodzka”, Mapa turystyczna, 1:100000, PPWK.

Inne:
Przegląd Filmów Górskich, Lądek Zdrój, 26–28 września 2003,
http://www.przeglad.ladek.pl


 

Opinie

+ DODAJ swoją opinię

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych opinii. Twoja może być pierwsza…
 
 
Na początek strony Strona główna >> [ Wprowadzenie | Praktyczne informacje | Archiwum | Przewodniki | Galeria ]  
 

© murki.pl 2000–2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.

poczta@murki.pl